Logo Rozwiń skrzydła marzycielu...
07.04.14, 15:31 Autor: Moderator Kurier poniedziałkowy (7 kwietnia 2014)
Gazety


Kontrowersje wokół wpisu Malanowskiej: czy z pisania można żyć? Dlaczego Zbigniew Wodecki pojednał się z pszczołą, a ojczysty warto dodać do ulubionych? W jaki sposób Adam Zagajewski został przewodnikiem? Przeczytacie w poniedziałkowym przeglądzie wydarzeń!


Z czego żyją pisarze?
(fot. Kaja Malanowska)


Niedawno w Internecie rozgorzała dyskusja wywołana takim oto wpisem, który zamieściła na Facebooku Kaja Malanowska (z cytowania wulgaryzmów rezygnujemy):„6 800 złotych. Tyle za 16 miesięcy mojej ciężkiej pracy. Wiem, że w*****ające jest wylewanie frustracji na FB, ale mam ochotę strzelić sobie w łeb. (...) pozdrawiam rynek czytelniczy”Całej „afery”, jaka się rozpętała, nie będziemy streszczać, odsyłamy natomiast do NaTemat.pl, gdzie została pokrótce podsumowania i wzbogacona o rozmowę ze sprawczynią całego zamieszania:„6 800 złotych. Tyle za 16 miesięcy mojej ciężkiej pracy. (...) Strzelę sobie w łeb” – napisałaś. Jak wygląda ta “ciężka praca” pisarza? Tak konkretnie.Kaja Malanowska: Zawód jak zawód. Nie traktuję pisarstwa jako czegoś szczególnego. Trzeba mieć do niego trochę zdolności, ale poza tym to ciężka praca i szlifowanie rzemiosła. A jak wyglądało pisanie “Klary”? Byłam w tamtym czasie bezrobotna, nie mogłam przez półtora roku znaleźć pracy. Na szczęście mój mąż dosyć dobrze zarabiał, więc mogłam sobie pozwolić, pracując tylko dorywczo, na siedzenie i pisanie.Żulczyk pisze, że Kaja Malanowska jako osoba “o jednoznacznie lewicowej afiliacji (...) powinna zdawać sobie sprawę z tego, że mieszka w kraju pełnym biednych, oszukanych, zadłużonych, głodnych ludzi dla których biadolenie piszącej o depresji pani z Warszawy jest po prostu policzkiem”. Nie trafia to do ciebie?Po pierwsze, proszę mi nie wciskać kitów, rodem z kampanii PO, która tłumaczy się z niedotrzymanych obietnic wyborczych. Nie jesteśmy wcale krajem na granicy bankructwa. Po drugie pan Żulczyk ma chyba zasadnicze problemy z definicją poglądu lewicowego. Polega on między innymi na tym, że przyznaje się grupom zawodowym prawo do negocjacji warunków pracy, nie tylko w sytuacji, kiedy okażą się grupą, mającą bez dwóch zdań najgorzej ze wszystkich na świecie. Wydaje mi się, że jednym z obowiązków osób o lewicowych poglądach jest mówienie o sprawach, które wyglądają źle. W naszym kraju dotyczy to nie tylko pisarstwa, ale szeroko pojętej kultury.To z czego żyją?Każdy radzi sobie w jakiś sposób: jedni mieszkają z mamusią, inni mają na tyle bogatych partnerów czy partnerki, że godzą się na to, by po części ich utrzymywać, inni pracują dodatkowo w związku z czym nie mogą poświęcać na pracę pisarską tyle czasu, ile by chcieli. I choć nie ma pewnie takich, którzy głodują, to problem istnieje. Powiem ci, jak wygląda publiczne wsparcie dla pisarzy.

W sieci znaleźliśmy jeszcze ciekawy diagram:

Jesteśmy bardzo ciekawi, co sądzicie na ten temat. Czy autorka irytuje się słusznie? A może sam rynek  powinien weryfikować zarobki autorów?

Nominacje do Kampanii Społecznej Roku 2013

Spośród 96 kampanii wybrano 36, które będą walczyć o tytuł Kampanii Roku 2013. Zapraszamy wszystkich tutaj, by szerzej przyglądnąć się nominacjom zgrupowanym według poszczególnych kategorii. W tym roku zobaczycie między innymi Zbigniewa Wodeckiego zaangażowanego w kampanię na rzecz pszczół i spoty o stale narzekających Polakach, które… mają zachęcić turystów do odwiedzania naszego kraju. Warto dodać, ze w 2012 roku została nagrodzona kampania „Ojczysty – dodaj do ulubionych”Zwycięzców poznamy 7 maja.


O związkach piśmiennictwa polskiego z Krymem


Każdy widzi, jak wygląda sytuacja na Krymie. Jednak Grażyna Grochowiakowa bynajmniej nie poświęca miejsca polityce, a jej wpis na blogu dotyczy związków piśmiennictwa polskiego z Krymem. Na podróż, okraszoną pokaźnym zbiorem materiałów ikonograficznych i fotograficznych której spotkacie Naruszewicza, Mickiewicza i odwiedzicie Jałtę, zapraszamy tutaj.

Tablica dla Hrabala 


(fot. Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim)


Tutaj pisaliśmy o setnej rocznicy urodzin Bohumila Hrabala. Postać znakomitego czeskiego piwosza pisarza i miłośnika piwa uhonorowali również czytelnicy pamiątkową tablicą umieszczoną w Mińsku Mazowieckim. Przyznajemy, osobliwa i trafna dedykacja :) 


Bestsellery stycznia według GFK


Kolejne zestawienie bestsellerów GFK, podajemy 5 pozycji z każdej kategorii, a zainteresowanych pełną listą, odsyłamy do źródła.


LITERATURA PIĘKNA1. „Inferno" Dan Brown

 2. Anioły i demony" Dan Brown

3. Sezon burz. Wiedźmin" Andrzej Sapkowski

4. Ciemniejsza strona Grey'a" E.L. James

5. Szczęście w cichą noc" Anna Ficner-Ogonowska
LIERATURA FAKTU1. Resortowe dzieci. Media" Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz

2. Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku" Grażyna Jagielska

3. Zawód: szpieg" Paweł Reszka, Michał Majewski

4. Wilk z Wall Street" Jordan Belfort

5. Jesteś cudem" Regina Brett
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


1. Kosogłos" Suzanne Collins

2. Igrzyska śmierci" Suzanne Collins

3. W pierścieniu ognia" Suzanne Collins

4. Magiczne Drzewo. Gra" Andrzej Maleszka

5. Pan Pierdziołka spadł ze stołka. Powtarzanki i śpiewanki"

Aleksander Gierymski – genialny outsider


To jeden z najbardziej bezkompromisowych i niezależnych artystów swojej epoki. Nigdy nie podporządkował się narzuconym z góry konwencjom stylistycznym - mówi Ewa Micke-Broniarek, kustosz i kuratorka wystawy poświęconej malarzowi Aleksandrowi Gierymskiemu.


Polecamy audycję z cyklu „Rozdroża kultury”, której bohaterem jest malarz Aleksander Gierymski. Odsyłamy tutaj.
Widok KrakowaWiosna, czas spacerów, więc dlaczego nie wybrać się na spacer po Krakowie z Adamem Zagajewskim w roli przewodnika? Wprawdzie film „Widok Krakowa" nie jest najnowszą produkcją, ale tym, którzy jeszcze nie widzieli, polecamy. „Widok Krakowa" jest elementem projektu, o którym organizatorzy piszą, że:


w serii kilkunastu odcinków ma zaprezentować literackie stolice Europy przez pryzmat spotkań z pisarzami związanymi z konkretnymi miastami . W założeniu, wybrany pisarz staje się przewodnikiem po literackim życiu regionu oraz miasta, w którym żyje. W polskiej edycji serii widzowie będą wędrowali po literackim Krakowie oraz Małopolsce wraz z krakowskim poetą od lat typowanym jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla - Adamem Zagajewskim. Poeta pokaże swój literacki Kraków, mistrzów, ulubione miejsca, znajomych literatów, a także opowie o swej drodze twórczej oraz literaturze polskiej. Zaplanowano także wspomnienia o Wisławie Szymborskiej, Czesławie Miłoszu oraz innych twórcach związanych z regionem. Film reżyseruje Magdalena Piekorz, autorka m.in. filmu Pręgi.

Miejsce na Twoją reklamę

Ajustan

Dobra lektura przy porannej (i wieczornej) kawie. Dziękuję.

kwietnia 09, 2014 20:58 | Ocena: 0.0

Ostatnio dodane przez redakcję
Miejsce na Twoją reklamę
Najpopularniejsze teksty
5 z 1059 tekstów
Zobacz kolejne >
Subskrypcja
Copyright 2011 - 2017 Zaszafie.pl