Logo Rozwiń skrzydła marzycielu...
24.04.14, 15:58 Autor: Moderator Przegląd wydarzeń (24 kwietnia 2014)
Strona


Co wspólnego ma poezja Wisławy Szymborskiej z mercedesem, a alkohol z polskimi artystami? Czy Bosch był dziwakiem? W dzisiejszym przeglądzie wydarzeń znajdziecie także teksty i audycje o Tadeuszu Różewiczu i Gabrielu Garcii Marquezie. Zapraszamy!Dzisiejszy przegląd wydarzeń rozpoczynamy przykrą wiadomością – w wieku 93 lat zmarł Tadeusz Różewicz. Sądzimy, że sylwetki polskiego poety, pisarza i eseisty nikomu przybliżać nie trzeba, zapraszamy jednak do archiwum Polskiego Radia i posłuchania audycji, których bohaterem był Tadeusz Różewicz.


Polecamy Waszej uwadze również tekst i audycję o zmarłym niedawno nobliście Gabrielu Garcii Marquezie:Przyjaciel Fidela Castro, noblista, który o sobie samym mówił: „w gruncie rzeczy nie jestem, ani nie będę nikim więcej, niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataki". Odszedł jeden z największych pisarzy XX wieku, twórca, dla którego literatura była snuciem opowieści – uwodzicielskiej, pełnej humoru, lecz nie pozbawionej cierpienia. Gabriel Garcia Marquez, autor legendarnej powieści „Sto lat samotności", w tym roku skończył 87 lat.


(…)


Ciągle rozwijający się warsztat i zdolności narracyjne Garcii Marqueza znalazły swoją pełnię w powieści „Sto lat samotności", która pobiła wszelkie rekordy poczytności i stała się wydarzeniem artystycznym najwyższej rangi. Jednak droga do sukcesu nie była prosta: Marquez rzucił pracę i na 18 miesięcy zamknął się w swojej pracowni, aby napisać książkę, o której od zawsze marzył. Rodzina żyła w tym czasie z wyprzedaży kolejnych sprzętów domowych, a ostatnie sztuki - piecyk i suszarka do włosów – znalazły się w lombardzie, aby opłacić wysłanie maszynopisu do wydawcy. Ta po mistrzowsku i z epickim rozmachem opowiedziana saga rodu Buendia układa się w sugestywną syntezę skomplikowanej latynoamerykańskiej rzeczywistości, a zarazem jest uniwersalną metafora losów współczesnego człowieka. Sagę rodu Buendia Pablo Neruda nazwał „najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota".


Więcej tutaj.
Poezja Szymborskiej za mercedesa?W Internecie rozgorzała dyskusja. Jedni piszą, że Michał Rusinek sprzedał poezję Wisławy Szymborskiej za mercedesa klasy C, inni znowu dowodzą, że to nic zdrożnego, a zwyczajna promocja poezji. Więcej szczegółów poznacie tutaj.


W nowych mercedesach klasy C każdy klient dostanie w pakiecie audiobook Wisławy Szymborskiej. Słynna poetka czyta na nim swoje wiersze z tomu „Dwukropek". Jak pisze „Gazeta Wyborcza", „w zamian prezes fundacji Michał Rusinek był uprzejmy odebrać kluczyki do jednego z egzemplarzy rzeczonego mercedesa". Brzmi okropnie, prawda? Na szczęście prawda o współpracy fundacji Szymborskiej z mercedesem jest zupełnie inna i na pewno nie zasługuje na krytykę.


(…)


Rusinek w rozmowie z nami podkreśla jednak, że na zarzuty o "sprzedawanie" dzieł Szymborskiej trudno jest nawet odpowiedzieć.


– Sprawa jest dla mnie oczywista: ten audiobook w żaden sposób nie jest sprzedawaniem Szymborskiej. To w jakimś sensie dotarcie z jej wierszami do kogoś, kto być może nie miał jeszcze z nimi styczności. A zadaniem fundacji jest docierać z jej dziełami do ludzi, więc nie wydaje mi się, by w tej sprawie było coś nie w porządku – podkreśla prezes fundacji.


Sytuację z mercedesem porównuje do innej, z Anną Marią Jopek, która brała udział w akcji BMW promującej muzykę jazzową. Jak przypomina Rusinek, artystkę też wówczas krytykowano za wzięcie udziału w promocji marki, ale nikt nie pamiętał o tym, że BMW dawało wtedy dużo pieniędzy na kulturę, wspierało m.in. koncerty.Czy promowanie poezji w ten sposób to przesada? A może nie ma tutaj nic niewłaściwego? Ciekawi nas Wasze zdanie na ten temat.

Kontrowersje wokół chińskiej bajki

„Polska. The Times” zaproponowała interesujący tekst o chińskiej bajce zatytułowanej wdzięcznie: „Xi Yangyang & Hui Tailang", czyli „O sympatycznym koziołku i złym wilku". Przeczytacie go tutaj, warto!„Xi Yangyang & Hui Tailang" to połączenie „Toma i Jerry'ego" oraz „Simpsonów", z dodatkiem „EastEnders", „Wściekłych psów" i dramatu dla młodzieży „Grange Hill" BBC. Dla chińskich dzieci każdy 14-minutowy odcinek to szalona ucieczka od coraz bardziej uciążliwych obowiązków szkolnych. Dla dorosłych fanów kreskówka jest genialnym portretem współczesnych Chin - tyle że odrobinę więcej tu wybuchającego dynamitu i ataków z użyciem patelni.


(..)


Wrogowie serialu - wydaje się, że głównie największe chińskie media państwowe - uważają, że kreskówka to dowód na to, że w chińskiej kulturze dominują wulgarność, przemoc i brak szacunku. W tym roku twórcy „Xi Yangyang & Hui Tailang" dostali polecenie z samej góry, by nieco złagodzić przemoc.


(…)


Twórcy starają się nawiązywać do nowej rzeczywistości chińskiego dzieciństwa i życia rodzinnego. Oprócz tego serial musi łączyć odległe światy życia wielkomiejskiego i wiejskiego w kraju niebywale zróżnicowanym regionalnie - postaci wilka, jego żony czy sympatycznego koziołka to animowane odpowiedniki zwykłych ludzi. - Naszym głównym zadaniem jest uszczęśliwienie dzieci po bardzo ciężkim dniu w szkole - mówi Huang Zhilong. - Im bardziej chińskie społeczeństwo naciska na uczniów, tym bardziej dzieci potrzebują jakiejś ucieczki. Innymi słowy - społeczeństwo stawia przed nimi takie wymagania, że dzieci już nie mają dzieciństwa. Czujemy na sobie ogromną odpowiedzialność, gdy próbujemy wymyślić coś, co może je rozśmieszyć.


(…)


W tym roku chińską opinią wstrząsnął obrazek kojarzony z kreskówką i Creative Power Entertaining: dwaj bracia z ciężkimi poparzeniami leżący w sąsiednich łóżkach szpitalnych. Zakrwawiona pościel i tabuny lekarzy potwierdzały, że obrażenia, jakich doznali pięciolatek i ośmiolatek, gdy ich kolega przywiązał ich do drzewa i podpalił, zagrażały ich życiu. Adwokaci, którzy pozwali Creative Power Entertaining, utrzymywali, że chłopiec odtwarzał scenę z odcinka Xi Yangyang & Hui Tailang".Włączylibyście taką bajkę swoim pociechom? 
Lista książek zakazanychW artykule o zapowiedziach wydawniczych kwietnia pisaliśmy o „Krótkiej historii książek zakazanych” autorstwa Wernera Fulda. Przed premierą książki w Polsce Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek opublikowało raport dotyczący najczęściej zakazywanych tytułów w ubiegłym roku. Listę książek i powody wycofywania ich z księgarni poznacie tutaj. Zaskoczeni?
Hieronim Bosch pod lupą(fot. fragment tryptyku „Ogród rozkoszy ziemskich")Każdy, kto choć raz zetknął się z dziełami Boscha, zazwyczaj już na pierwszy rzut oka rozpoznaje elementy jego stylu. Kim był Hieronim Bosch? Zapraszamy do tekstu Newsweeka, który rzuca nieco światła na postać samego malarza i jego obrazy.


Hieronim Bosch był uważany za dziwaka i samotnika. To czarna legenda. Artysta doskonale wiedział, że na dworach książęcych najlepiej sprzedają się obrazy ekscentryczne i przepełnione erotyzmem.


Dzieła przepełnione dziwacznymi wyobrażeniami, monstrami, scenami obscenicznymi, wymyślnymi torturami – to najpewniej wytwory chorej wyobraźni. Za sprawą takiego prostego skojarzenia Hieronim Bosch, tworzący w schyłku XV i na początku XVI wieku, był postrzegany przez wieki jako dziwak, malarz chory psychicznie, żyjący na obrzeżach społeczeństwa. W najlepszym przypadku uznawano go za heretyka religijnego albo zwolennika alchemii i okultyzmu. A jednak tej ugruntowywanej przez stulecia legendzie przeczą dosyć dobrze udokumentowane fakty z jego życia. Czy to możliwe, że autor najswawolniejszych w dawnym malarstwie fantazji i oryginalny wizjoner był sprawnym organizatorem, świetnie funkcjonującym na rynku sztuki, człowiekiem zamożnym, co więcej – malarzem umiejętnie dobierającym styl i charakter swoich dzieł w zależności od zleceniodawców, ich gustów i oczekiwań? Tak, to możliwe i bardzo prawdopodobne.Całość znajdziecie tutaj.
Artyści w oparach alkoholuBohumil Hrabal twierdził: „Bez przerwy pić nie można. Dlatego się dokształcam". A w jaki sposób alkohol funkcjonował w polskiej kulturze? W tym artykule znajdziecie odpowiedź.


Miejsce na Twoją reklamę

gawron

Kulka >> TO SAMO POMYŚLAŁAM! :)

Cicha >> Też nie rozumiem, dlaczego Red. Maciej Gunia nie podpisuje się pod "Przeglądem", wykonuje kawał dobrej pracy i czyta się z zapartym tchem! :)

kwietnia 26, 2014 13:15 | Ocena: 0.0

Kulka

A to ciekawe... "czarną legendą" jest,że Hieronim Bosch uważany był za dziwaka i samotnika, ale przypinanie mu łatki wyrachowanego cwaniaka ma być przeciwwagą i zalążkiem lepszego wizerunku? O Boże, na jakim my świecie żyjemy!

kwietnia 26, 2014 09:52 | Ocena: 1.0

Afresek

Mam szansę zostać artystą! Od jutra będę bardziej wspierać swój ukryty talent (wszystko jedno jaki), biorę przykład z najlepszych!

kwietnia 24, 2014 19:41 | Ocena: 1.0

cicha

Pozdrawiam Moderatora, prosimy o częste artykuły ;-)

kwietnia 24, 2014 18:48 | Ocena: 1.0

majnez

Bardzo ciekawe, zostawiam sobie na wieczór. Dziękuję, Redakcjo.

kwietnia 24, 2014 17:22 | Ocena: 1.0

Ostatnio dodane przez redakcję
Miejsce na Twoją reklamę
Najpopularniejsze teksty
5 z 1059 tekstów
Zobacz kolejne >
Subskrypcja
Copyright 2011 - 2017 Zaszafie.pl