Logo Rozwiń skrzydła marzycielu...

Felietony

Sortuj według:


04.08.13, 11:48 | Autor: Jerzy Pustuła Na życia rewersie – Mój sen
Siedziałem skulony na górnych szczeblach drabiny. Co mógłbyś dostrzec z zewnątrz mojej posesji, w moim dymniku? Jedynie moje włosy przez strach na baczność postawione, także sińcami od belek opieczętowane czoło oraz górną połowę gałek ocznych. Mógłbyś, gdybyś wiedział, że tam, w tym dymniku, siedzę.

Ocena internautów 0 (0 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
12.07.13, 16:55 | Autor: Tadeusz Morawski LISTY PALINDROMISTY: JURA – WARUJ! Palindromy w skałkach

Jedni wolą góry, a inni Mazury. Ja zawsze kochałem górskie wycieczki, wysiłek zdobycia wielkiego szczytu, wspaniałe widoki, przede wszystkim w naszych Tatrach. Jest jednak w Polsce kraina skalista, gdzie szczyty nie są wysokie. Z jednej strony można na nie wejść łagodną drogą – z innej bywa stroma, nawet pionowa ściana. Na ścianie tej na linach wiszą trenujący taternicy. To Wyżyna Krakowsko–Częstochowska. Teren pełen pięknych skałek i ostańców pamiętających okres jurajski, mających ponad sto milionów lat. Można tu znaleźć amonity – kamienie zawierające skamieniałe muszle ślimaków. Jest ich tak wiele, że można je kupić za kilka, kilkanaście złotych. Są tu też wspaniałe warowne zamki, niestety zniszczone podczas najazdu szwedzkiego.


I jest także pustynia. Jednak Pustynia Błędowska już tak zarosła, że jesienią są tu ogromne ilości grzybów, przeważnie maślaków i gąsek. Grzyby na pustyni! Urzeczony pięknem tej krainy organizowałem tu, w Podlesicach, w leżącym u podnóża Góry Zborów hotelu „Ostaniec”, naukowe konferencje skupiające elektroników i elektryków z całego kraju.


Tino, mam amonit!


Ocena internautów 0 (0 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
12.07.13, 16:47 | Autor: Tadeusz Morawski LISTY PALINDROMISTY: I, OT, SOWA W OSTOI – Na Mokotowie tak i wspak
Palindromy czyta się tak samo wprost i wspak. Stworzyli je starożytni Grecy. Palindromy spotykamy w dziełach znanych pisarzy. James Joyce w „Ulissesie” zamieścił palindrom madam, I`m Adam, a Michaił Bułhakow jest autorem palindromu Argentina manit negra. Palindromy pisali wielcy poeci rosyjscy: Walerij Briusow, Gawriła Dierżawin, Wielimir Chlebnikow, Afanasij Fet (a roza upała na łapu Azora), a u nas Julian Tuwim (popija rum as, samuraj i pop) oraz Stanisław Barańczak (i zduna zaraz cna japa janczara zanudzi).


Ta forma żartobliwej twórczości uprawiana jest przez licznych hobbystów (Edmund John, Józef Godzic, Jak Kaczyński, Paweł Szczeciński i wielu innych) oraz szaradzistów. W tym ostatnim przypadku palindrom w wierszyku się wykreskowuje i każe się go zgadnąć. Pokażemy, o co chodzi, na przykładzie wierszyka Barbary Sudoł:

Nim go Amor strzałą mocniej nie połechce

- - - - / - - - - - panny, lecz się żenić nie chce.


Rozwiązaniem jest tu palindrom tuli filut.

Ocena internautów 5 (1 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
02.05.13, 07:45 | Autor: Jerzy Pustuła Komu pochód? Komu pierwszomajowy?Może fajnie nie było, ale na pewno było śmiesznie. Klapa – buźka, buźka – klapa. Koniec kwietnia w socjalizmie zawsze sypał medalami jak z rogu obfitości.

Ocena internautów 0 (0 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
08.03.13, 20:04 | Autor: Jerzy Pustuła Na życia rewersie – Unijny kibelZdarza się i to nierzadko, że zanim potrzebujący na nim usiądzie, woda spłynie kilka razy. Potem z kolei, kiedy z oczyma przyklejonymi do zegarka nerwowo zacznie wymachiwać nogami i krzyczeć: „Skończyłem przecież!”, urządzenie reagować nie ma zamiaru.

Ocena internautów 0 (0 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
28.02.13, 22:01 | Autor: Maria Wróblewska MYŚLI CZESANE – Królowa BaluWszyscy znamy takie osoby, zazwyczaj są to kobiety, Królowe Balu. Księżniczki na ziarnku grochu. Noskiem kręcą i cały świat ma tańczyć wokół nich. I nie mam wcale na myśli wyczesanej blondynki z długimi pazurkami, na półmetrowym obcasie.

Ocena internautów 5 (1 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
26.02.13, 22:01 | Autor: Tadeusz Morawski LISTY PALINDROMISTY: MAŁO WIZ DO ŁODZI – WOŁAM! Palindromy w ŁodziW Łodzi i okolicach bywałem pół wieku temu. Bardzo szybki, jak na owe czasy, był dojazd z Warszawy. Pociąg do Łodzi Fabrycznej nie zatrzymywał się nigdzie po drodze, omijał Koluszki, skręcając przed nimi w prawo na Łódź i w 80 minut był na miejscu. Miasto nie kusiło zabytkami, ale w sławnej szkole filmowej nauczycielami i studentami byli twórcy tak wybitni, że ich filmy do dziś, nie tylko w czasie wakacji, są ciągle powtarzane w TVP. W Łodzi miałem ostatnio cztery wykłady o palindromach, stąd chęć opisania tego w ramach cyklu „Listy palindromisty”. Byłem zaproszony kolejno przez Wyższą Szkołę Turystyki i Hotelarstwa (4.12.2008), Akademię Humanistyczno–Ekonomiczną (27.09.2009), Salon Ciekawej Książki (11.12.2011) oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (19.06.2012).

 Jak zwykle w takich przypadkach staram się ułożyć kilka palindromów. W przypadku Łodzi się to udaje, ale wyniki nie są nadzwyczaj urokliwe. Oto przykłady, czasem chodzi w nich o miasto Łódź lub jego mieszkańców, a czasem po prostu o łódź:


i z dołu Anglika na kil gna u łodzi

Ela, foto na łodzi zdołano .. .To fale

oto na łodzi trafili. Popili. Fart! I zdołano to?

ej, Elu, łodzianinowi piwo Nina i z dołu leje

i lali. Lalu, łodzianko. W okna i z dołu lali, lali

łódeczce dół!

tam u łodzi z dołu mat

i z dołu mata zęza tam u łodzi

a ta Liz do Łodzi lata


Ocena internautów 0 (0 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
26.02.13, 21:56 | Autor: Tadeusz Morawski LISTY PALINDROMISTY: TO PO STOS PSOT – SOPOT. Z palindromami na Wybrzeżu 

1. Dzieci lubią palindromy

Wiele palindromów zawiera treści interesujące dzieci. Palindromy wyrabiają u najmłodszych spostrzegawczość, dają też możliwość nietypowej zabawy. W każdym z nas jest trochę przekory, chcemy czasem coś zrobić nie tak, jak to jest nakazane. To bardzo dobrze, jeśli powstrzymujemy się od robienia szkodliwych głupstw. Dobrze jest jednak czasem pokazać coś na opak, jeśli jest to zupełnie nieszkodliwe. Zależnie od wieku i umiejętności ktoś pokaże, że potrafi chodzić na rękach albo wyłowi z dna jeziora jakiś przedmiot, albo ułoży proste zdanie do czytania wprost i wspak.

Od samego początku pisałem część palindromów z myślą o dzieciach i młodzieży. Od maja 2006 roku w „Angorce”, dodatku do tygodnika „Angora”, ukazało się ponad 150 „kącików palindromowych”, ostatnio takie zbiorki dla dzieci ukazują się w „Płomyczku”. Spotykałem się też wiele razy z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów. Nie będę pisał o spotkaniach warszawskich. Mieszkam w Warszawie i to jest dla mnie łatwe, ale też i przygoda jest wtedy mniejsza. Wymienię mile wspominane spotkania w takich miejscowościach jak: Zielonka (22.01.2007, był tam też konkurs rysunków ilustrujących palindromy), Ostrów Mazowiecka (15.11.2010), Żyrardów (28.04.2011) oraz Słupia Wielka (8.06.2011).Ocena internautów 0 (0 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
26.02.13, 21:51 | Autor: Tadeusz Morawski LISTY PALINDROMISTY: A JA KOLIĘ CHCĘ I LOKAJA – W Nowej Wsi koło SerockaPismo dla bogaczy „Forbes” poinformowało, że obecnie najwięcej miliarderów mieszka w Moskwie. Mają oni w sumie ponad trzysta miliardów dolarów, a jest ich siedemdziesięciu dziewięciu. Na drugie miejsce spadł Nowy Jork, kolejne miejsca zajmują Londyn i Hongkong. Nie ma w Polsce pisma dla miłośników zabaw słowami. Gdyby takie pismo istniało, to mogłoby ono poinformować, że najwięcej palindromów na świecie jest w Nowej Wsi koło Serocka.

W Nowej Wsi mam domek, do którego często przyjeżdżam z Warszawy. Do Bugu lub do Narwi niewielki spacer, sto metrów od domu jezioro Przerwaniec (dawne koryto Bugu), są tu ryby i bobry. Dwieście metrów stąd zaczynają się sosnowe, jesienią pełne grzybów lasy, które ciągną się aż do Pułtuska. Wokół domu ogród pełen kwiatów – istny raj!


Ocena internautów 5 (1 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
26.02.13, 21:44 | Autor: Tadeusz Morawski LISTY PALINDROMISTY: NA PYRY PANI I NA PYRY PAN – Poznań poznaje palindormy1. Wielkopolskie palindromy

Poznań, stolica Wielkopolski, rynek ze wspaniałym ratuszem, zamek (obecnie centrum kultury), w pobliżu piękne pałace w Kórniku i w Rogalinie. No i na ziemniaki poznaniacy mówią „pyry”. To takie turystyczne abecadło. A jak podchodzi do tematu turysta – miłośnik palindromów i innych zabaw słowami. Najpierw zauważmy, że każde słowo podtytułu zaczyna się tą samą literą „p”, a więc jest to tautogram. Potem zadajmy sobie pytanie o właściciela zwiedzanego właśnie pięknego pałacu. Palindrom odpowiada:


ale ma pałac – oto cała Pamela

Ocena internautów 0 (0 głosy) Komentarzy: 0 Więcej >
Copyright 2011 - 2017 Zaszafie.pl